294 активни случаи со корона во Прилеп – 15 се на болничко лекување, 11 на кислородна поддршка

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 20 до 26 септември 2021 година, во општина Прилеп имало 84 нови случаи на Ковид-19, а од последици на коронавирусот починале 3 лица.

Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 294. На болничко лекување се наоѓаат 15 лица, од кои 11 се на кислородна поддршка, додека во домашни услови се лекуваат 279 лица.

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 8.993. Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починале 449 лица.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи