ЕУ размислува да го укине безвизниот режим за земјите од Западен Балкан


Наводната злоупотреба од страна на некои држави од Западен Балкан, како и од Молдавија, Грузија и Украина, ги натера некои членки на Европската унија, како што се Германија и Франција, да ја разгледаат можноста за укинување на безвизниот режим, се наведува во интерен документ на ЕУ. Меѓу наведените злоупотреби се незаконски престој и неосновани барања за азил. Во овој документ се споменува пораст на „неовластени прекршоци за престој“ извршени од државјани на Албанија, Молдавија и Украина, како и Албанија и Србија.

Внатрешниот документ на ЕУ, објавен од ЕУОбсервер, доаѓа во пресрет на турнејата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, на Западен Балкан, пред Балканскиот и одделниот украински самит подоцна овој месец.

„На луѓето од Црна Гора, Србија и Македонија им беше дозволено да патуваат во ЕУ без виза до 90 дена од декември 2009 година. Ова беше проследено во 2010 година со Албанија и Босна и Херцеговина, Молдавија во 2014 година, и Грузија и Украина во 2017 година“, пишува ЕУОбсервер.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи