Витаминот А е можен лек за губењето мирис од ковид-19


Губењето или промената на сетилото за мирис е вообичаен симптом на ковид-19. На повеќето луѓе природно им се враќа осетот по неколку недели, но на многумина истиот им е трајно оштетен.

Капки за нос со витамин А може да помогнат при враќањето на осетот за мирис што го искусија повеќе заболени од Ковид-19, наведуваат британски научници, пренесе Би-би-си.

Универзитетот на Источна Англија ќе спроведува истражување во тек на 12 недели. Само некои од волонтерите ќе добијат капки што содржат витамин А, а секој од нив ќе мора да мириса силни мириси, како што се расипани јајца или рози.

Витаминот А помага во одржување на здравјето на имунолошкиот систем, видот, кожата и слузницата на некои делови од телото. Сепак, поедници кои земаат додатоци во исхраната со витамин А треба да бидат свесни дека претерано внесување на овој витамин може да биде и штетно.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи