Во август зголемен прометот на трговијата на мало со храна, пијалоци и тутун

Facebook
Twitter
Email
Print


Државниот завод за статистика бележи во август зголемување на прометот во трговијата на мало со храна, пијалоци и тутун и на трговијата со автомобилски горива.

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во август 2021 година, во споредба со август 2020 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групите:

Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 11.8 отсто, а реално за 7.9 отсто), Трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 18.3 отсто, а реално за 16.4 отсто), Трговија на мало, освен трговија со горива (номинално за 15 отсто, а реално за 12.1 отсто) и Трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 57.1 отсто, а реално за 31 отсто)“, информира денеска Државниот завод за статистика.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи