МЗ: Вакцината против ковид-19 не е задолжителна за студентите

Facebook
Twitter
Email
Print


Во јавноста се појавија шпекулации пред почетокот на академската година дека на факултетите во Македонија на студентите им биле барани сертификати за вакцинација. Од Министерството за здравство (МЗ) за „Фокус” велат дека ова не е точна информација.

„Пожелно е студентите да се вакцинираат со што ќе се спречи ширењето на вирусот Ковид-19. Препораките се оние што имаат практична настава истата да ја организираат во групи, а предавањата доколку е возможно да се одржуваат во амфитеатар со преку едно место исполнето за седење. Маските се задолжителни за носење во затворените простории“, соопштуваат од МЗ.

Новата академска година почнува на 1 октомври.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи