Активни 12.087 случаи, МЗ со апел за невакцинираните граѓани да се вакцинираат

Facebook
Twitter
Email
Print


Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 12.087.

Од нив, најголем број – 5536 се во Скопје. Во Куманово има 992 активни случаи, во Тетово 905, во Охрид 549, во Гостивар 472, во Кичево 423, во Струга 374.

Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје за изминати 24 часа, при направени 3.425 тестирања регистрирани се 494 нови случаи на Ковид-19, 12 починати и 474 оздравени пациенти.

Досега во земјава се направени вкупно 1.289.516 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 191.408, бројот на оздравени пациенти е 172.653, а на починати изнесува 6.668.

Надлежните и натаму апелираат невакцинираните граѓани да се вакцинираат.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи