Не помогнаа ни врнежите, реките се трикратно намалени, водостојот на Преспанско 17 сантиметри под апсолутниот минимум

Facebook
Twitter
Email
Print


И покрај интензивните врнежи од влажниот бран кој ја зафати Македонија минатите неколку денови, водостоите на речиси сите реки во земјава се далеку под октомврискиот просек.

Според денешните хидролошки мерења, некои од реките се дури трикратно намалени, а над просекот се само Бабуна кај Богомила и Струмица кај Сушево.

Водостојот на Преспанското Езеро е 17 сантиметри под апсолутниот минимум, додека водостојот на Охридското Езеро е четири сантиметри над дозволениот минимум.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи