Словенците со највисоки, Македонците со најниски плати во регионот

Facebook
Twitter
Email
Print


Според последните достапни податоци од сите шест државни заводи за статистика на поранешна Југославија, во јули највисоката просечна нето плата е забележана во Словенија, речиси 1.250 евра, наспроти хрватските 940 евра, српските 550 евра, Црна Гора со 532 евра и Босна и Херцеговина со просечна нето плата од 513 евра.

На дното на листата се наоѓа Македонија, со нешто повеќе од 460 евра нето плата.

Меѓутоа, од почетокот на годината, целиот регион, исто така, забележа зголемување на инфлацијата. Во јули, таа изнесува 3,1 проценти годишно во Хрватска, 2,4 проценти во Словенија и 3,3 проценти во Србија, 2,7 проценти кај нас и 0,3 проценти во Црна Гора, и иако се уште се движи во поставените рамки на централните банки, загрижува нејзиниот позитивен тренд, кој забрзува.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи