Јутјуб ги отстранува сите дезинформации за коронавирусот, вакцините и лажните вести

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Компанијата Јутјуб објави дека ќе ја отстрани содржината што шири дезинформации за сите одобрени вакцини.

Од Јутјуб, кој е во сопственост на Гугл, наведуваaт дека 130.000 видеа се отстранети од нивната платформа од минатата година, кога беше воведена забрана за ширење на лажни вести за вакцини.

Покрај содржината, забранети се и каналите на истакнати противници на вакцинацијата, пишува денеска „Вашингтон пост“, повикувајќи се на потпретседателот на Јутјуб за глобална доверба и безбедност Мет Халприн.

Властите ширум светот го критикуваа Јутјуб и социјалните мрежи како Фејсбук и Твитер дека не направиле доволно за да спречат ширење лажни здравствени информации на нивните страници.

Овој потег следи по сличната забрана што Фејсбук ја воведе во февруари, насочувајќи се, меѓу другото, со лажните тврдења дека вакцините не се ефикасни и предизвикуваат аутизам.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи