Враќањето на Романови: По еден век, кралска венчавка во Русија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На 1 октомври 2021 г., големиот војвода Георгиј Михајлович Романов се ожени со Италијанката Ребека Батини во катедралата Свети Исак во Санкт Петербург.

Големиот кнез Георгиј Михајлович е син на кнегињата Марија Владимировна, која е на чело на Царскиот дом Романови, и нејзиниот сопруг, големиот војвода Михаил Павлович од Русија. Ребека, ќерка на италијански дипломат од благородничко семејство, според руската традиција, го прифати православието и го доби името Викторија Романовна.

Традиционалната империјална церемонија траеше два дена. На двочасовната црковна служба, парот размени венчални прстени направени од куќата на Фаберже, омилената куќа за накит кралското семејство уште пред револуцијата.

Династијата Романови владееше со Русија 300 години пред Николај II да абдицира во 1917 година, по што се случи болшевичка револуција, граѓанска војна и 70 години комунистичка власт.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи