Заев: До крајот на 2021 минималната плата ќе изнесува 18.000 денари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Направивме крупен исчекор на економски план. Бележиме историски позитивни резултати со рекорден раст на платите, рекорден пад на невработеноста, раст на странските инвестиции, отворање нови работни места, раст на БДП, истакна премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил.

„Просечната плата беше 22.400 денари, сега е 28.744 денари. Минималната плата беше од 8 до 9.000 денари, сега со закон е 15.200 денари, со тенденција до крајот на 2021 година да биде 18.000 денари“, напиша Заев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи