Македонски дипломат протеран од Русија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Москва прогласи дипломат од амбасадата на Република Македонија во Москва за „персона нон грата“ како одговор на сличната одлука на Скопје во август.

На 4 октомври, Оливера Чаушевска-Димовска, амбасадорката на Македонија во Москва, денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Русија и информирана дека член на амбасадата е прогласен за „персона нон грата“.

„Мерката е одговор на сосема неоснована одлука за прогласувањето на дипломат во Амбасадата на Русија во Скопје за ’персона нон грата‘ донесена од страна на Македонија во август оваа година“, соопшти руското МНР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи