Ќе се носи препорака за трета доза вакцина и за граѓаните под 60 години

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција сподели дека се препорачува трета доза на вакцина против ковид-19 без оглед на возраста.

„По препорака на комитетот на имунизација, освен граѓаните над 60 години да добијат трета доза вакцина, ќе може да добијат трета доза и било кои други граѓани, а се во ризик во согласност од типот на работа, кај кои е поголем ризикот да заболат. Ова е препорака која ја следат сите други европски држави и САД“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи