За студените есенски денови кои не чекаат, кои витамини да ги консумирате за појак имунитет?


Со почетокот на есента ќе дојдат и студени денови, па и настинките ќе бидат почести. Затоа е важно да се зајакне имунитетот. Витамините се клучни за зајакнување на имунолошкиот систем.

Кои витамини да ги консумирате во наредниот период?

Витамин Д

На луѓето им е потребен витамин Д бидејќи деновите се пократки и има помалку сончева светлина. Се препорачува дневна доза од околу 10 микрограми витамин Д.

Витаминот Д го регулира калциумот и фосфатите во нашето тело и го чува здравјето на коските, мускулите и забите. Недостатокот на витамин Д може да доведе до депресија, умор, болки и слабост во мускулите.


Храна што содржи витамин Д: лосос, туна, скуша, сардини, црн дроб, говедско месо, сирење и жолчка од јајце.

Железо

Дневниот препорачан внес за мажи постари од 18 години е 8,7 мг дневно, а за жени помеѓу 19 и 50 години 14,8 мг дневно и 8,7 мг дневно за жени постари од 50 години.

Витамин Ц

Ц витаминот го чува здравјето на кожата, крвните садови и коските. Исто така е корисен за кожата во студените денови, особено кога има помалку сончева светлина.

Храна што содржи витамин Ц: Овошје и зеленчук, домати, компири, зелена и црвена пиперка, киви, јагоди, диња, зелен лиснат зеленчук и некои збогатени житарки.

Магнезиум

Магнезиумот е минерал кој ја претвора храната која ја јадеме во енергија. Недостатокот на магнезиум може да биде причина за висок крвен притисок, ниска толеранција на глукоза, но и проблеми со менталното здравје.

Храна што содржи магнезиум: мешунки (наут, црн грав и грав), ореви, семиња, лиснат зелен зеленчук (вклучувајќи спанаќ, брокула, боранија, артишок, аспарагус), смокви, авокадо, банана, малини, лосос, скуша, туна, темно чоколадо, пуканки, какао,

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи