Нобеловата награда за литература ја доби африкански писател, првпат по 35 години


Нобеловата награда за литература за 2021 ја доби писателот од Танзанија Абдуларазак Гурна. Шведската Академија соопшти дека наградата е признание за неговиот „бескомпромисен и сочувствителен продор во ефектите од колонијализмот и судбината на бегалците во јазот меѓу културите и континентите“.

Гyрна е роден во Занзибар во 1948, а од 1960-те живее во Англија, каде работи како професор на Универзитетот во Кент. Тој е автор на 10 романи, меѓу кои „Рај“, кој беше во најтесен избор за Букеровата награда во 1994.

Престижната награда се состои од златен медал и 10 милиони шведски круни (над 1.14 милиони долари).

Пишува на англиски јазик, а негов најпознат роман е „Paradise“, кој влезе во потесната листа за Букеровата награда во 1994 година.

Гурна живее во Велика Британија и до неодамнешното пензионирање предавал англиска книжевност на Универзитетот во Кент.

Нобеловата награда е воспоставена со цел да се препознаат истакнати личности за академски, културни и научни достигнувања, а првпат беше доделена во 1901 година.

Гурна е прв црн африкански автор кој ја добил Нобеловата награда за литература по Воле Сојинка во 1986 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи