ПрилепНаТочак: Секојдневно се соочуваме со „окупирани“ пешачки патеки


Oд неформалната група граѓани „ПрилепНаТочак“ кои секојдневно го користат велосипедот како превозно средство и се залагаат за подобар вело-град денеска реагираат на „окупирана“ пешачка патека во центарот на Прилеп. Оттаму бараат постапување од надлежните за заштитата на јавниот простор кој е обврска на МВР и на Општина Прилеп.

Во продолжение нивната реакција во целост:

„Во центарот на Прилеп се наоѓа оваа окупирана пешачка улица. Секојдневно е истата ситуација. Вработениот во паркинзи ги пушта сите што треба и не треба и воопшто не го регулира начинот на паркирање.

Комерцијална банка АД Скопје  го има затворено својот паркинг и вработените ги оставаат своите возила на јавна површина со што го отежнуваат движењето на пешаците, лицата со колички, сите овие треба преминат преку зеленилото (кое исто така е окупирано) а со тоа ќе се уништи.

Општина Прилеп го игнорира овој проблем повеќе од 10 години, а Министерство за Внатрешни работи воопшто не се занимава со паркираните возила кои се неправилно поставени на јавна површина. Заштитата на јавниот простор е задача на МВР и општината.

Комерцијална банка како општествено одговорна компанија треба да ги стимулира своите вработени да доаѓаат со алтернативни средства на транспорт, а со тоа да се ослободи јавниот простор.

Општината и МВР треба да по ригорозно да постапуваат кон неправилно паркираните возила. А со тоа ќе дадат до значење на останатите учесници во сообраќајот

Вработените во ЈП за Паркирање да спроведуваат ред во паркирањето. А не само да наплаќаат, тие се и редари“, порачуваат од ПрилепНаТочак.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи