Нобеловата награда за мир кај новинарите Марија Реса од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Овогодинешната Нобелова награда за мир, падна во рацете на двајца новинари, Марија Реса од Филипитите и рускиот новинар Дмитри Муратов.

Наградата е доделена за нивните напори да обезбедат слобода на изразување на Филипини и во Русија, како предуслов за демократија и траен мир.

Добитниците на наградата беа избрани од жири со пет члена, назначени од норвешниот парламент.

Победија, во конкуренција од вкупно 329 кандидати.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи