Се продава поршето на Пабло Ескобар


Специјалниот модел „Porsche 911 Carrera 3.0“ од 1974 година, за разлика од било кој друг модел на „Порше“ може да се продаде за повеќе од 1 милион долари на претстојната онлајн аукција.

Овој модел првично се натпреварувал на Меѓународна трка на шампиони (IROC) во 1974 година, кога го возел двократниот шампион на Инди и Формула 1, Емерсон Фитипалди, пишува „Autoexclusive.rs“.

Aвтомобилот бил продаден на Пабло Ескобар, озлогласениот колумбиски трговец со кокаин. Во неговиот мандат, автомобилот продолжил да се вози, иако е изменет со каросерија од 935. Нарко босот го чувал автомобилот до неговата смрт во 1983 година.

Аукциската куќа „Listing Collecting Cars“ потврдува дека овој модел по смртта на Пабло е вратен во САД, дека е вратен во првобитната состојба и дека изгледот му е како што бил во ерата на Фитипалди.

Овој модел поминал низ целосен процес на реставрација помеѓу 2007 и 2010 година и оттогаш е изложуван на бројни настани каде што освојува многу награди.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи