УХМР: Зголемен водостојот на езерата и реките, се очекува да расте и утре

Facebook
Twitter
Email
Print


Водостоите на две од природните езера и на речиси сите реки во земјава се зголемени во споредба со вчера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Нивото на Охридското и Преспанското Езеро е зголемено за еден сантиметар во споредба со вчера, но сепак е под просекот за октомври и тоа за 14 сантиметри кај Охридското и за 1,66 метри кај Преспанското. Со тоа водостојот на Преспанско Езеро е 14 сантиметри под апсолутниот минимум, а на Охридско Езеро е 4 сантиметри над дозволениот минимум. За разлика од нив, нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера, но е за 1,5 метри повисоко од повеќегодишниот просек за вој месец.

Понизок од просечниот е и водостојот на речиси сите реки во земјава, со исклучок на Вардар на мерното место кај Демир Капија и Струмица кај Сушево, но кај сите реки бележи пораст во споредба со вчера, а според најавите од УХМР се очекува порастот да продолжи и во текот на утрешниот ден.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи