УЈП: Најмладиот милионер во Македонија има само 7 години

Facebook
Twitter
Email
Print


Најновите анализи на Управата за јавни приходи, врз основа на годишните даночни пријави на граѓаните покажуваат дека:

– скопјанка остварила највисок годишен приход по сите односи од Годишната даночна пријава во текот на 2020 година;

– стружанец земал највисока плата (105,2 милиони денари, во индустријата со метали);

– најмладиот милионер има само 7 години, а највозрасниот има 96 години.

Како што информираше директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција, во 2020 година најголем број даночни пријави биле автоматски протврдени – 593.375, граѓаните потврдиле 37.294 пријави, додека 1.832 пријавиле биле корегирани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи