Французин тргна пеш на пат околу светот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


26-годишниот Французин Солал Хон одлучил да го исполни долгогодишниот свој сон и да го обиколи светот пешки.

Тргнал во јуни оваа година и очекува неговото патување низ светот да трае најмалку 6 – 7 години.

Ноќите обично ги минува во својот шатор или во напуштените куќи и засолништа на патот.

Тој посочува дека е воодушевен од природните убавини на Балканот. Минал по три недели во Словенија и во Хрватска, а во БиХ е веќе 15 дена. Придружуван е од Германец што го сретнал на патот.

Неговиот Инстаграм профил е полн со слики од неговата авантура, а на интернет-страната „Tipeee“ има профил каде што се донираат пари за поддршка на неговата голема авантура.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи