Во САД ќе може да се патува и со кинеска вакцина


САД објавија дека во земјата ќе можат да влезат сите странски патници кои се имунизирани со некоја од ковид вакцините одобрени од Светската здравствена организација, што ги вклучува и оние произведени во Кина.

Белата куќа на 20 септември ги укина ограничувањата за патувања за државјаните на 33 земји кои се целосно вакцинирани против ковид-19. Одлуката се однесува и на Кина, Индија, Бразил, Јужна Африка и најголем дел од Европа.

„Шест вакцини кои се одобрени од Светската здравствена организација ги исполнуваат критериумите за патување во САД“, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести.

Некои држави ја притискаа администрацијата на Бајден да ги прифати вакцините одобрени од СЗО, имајќи предвид дека вакцините одобрени од Агенцијата за храна и лекови на САД не се користат во голем обем во сите земји.

Во САД досега беа одобрени вакцините на „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“ и „Џонсон и Џонсон“, додека на листата на СЗО се и оние на „АстраЗенека“, „Синофарм“ и „Синовак“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи