ОН одлучи: Пристапот до здрава животна средина е основно човеково право

Facebook
Twitter
Email
Print


Советот за човекови права на Обединетите Нации (УНХЦР) вчера за прв пат одлучи дека пристапот до чиста, здрава, безбедна и одржлива животна средина е основно човеково право.

И покрај критиките од одредени држави пред одржување на советот, меѓу кои и САД и Велика Британија, новата резолуција предложена од Костарика, Малдиви, Мароко, Словенија и Швајцарија беше изгласан со 43 гласа. Според соопштението за јавноста единствено Русија, Индија, Кина и Јапонија биле воздржани.

Според проценките на Светската здравствена организација, секоја година 13,7 милиони смртни случаи, или околу една четвртина од вкупната светска бројка, се поради еколошки ризици како што е аерозагадувањето или изложеност на штетни хемиски супстанци.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи