Традиционална крводарителска акција по повод 11. Октомври на ОО Црвен Крст Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денеска по повод 11ти Октомври Црвенот крст на Република Македонија општинска организација Прилеп во соработка со Институтот за трансфузиона медицина реализираше традиционална крводарителска акција.

Акцијата беше спроведена во ликовната галерија при Домот на култура „Марко Цепенков“ во периодот од 9:00 до 14:00 на која хуманоста ја покажаа голем број на граѓани. Акцијата беше реализирана според протоколите согласно препораките од Владата.

„Да потсетиме дека дарувањето крв во време на пандемија е потполно безбедно. Сите оние кои сакаат да спасат нечиј живот својата хуманост и солидарност можат да ја изразат преку дарување на крв. Да даруваме крв денес затоа што утре можеби и нам ќе ни треба“, порачува Далибор Димоски, лидер на млади при Црвен крст на Република Македонија општинска организација Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи