До 9 октомври трета доза вакцина примиле 782 граѓани

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерството за здравство информира дека заклучно со 9 октомври, вакцинирани се 795.186 граѓани, а ревакцинирани се 748.563. Во текот на викендот аплицирани се вкупно 4.418 вакцини, од кои како прва доза се аплицирани 1.132, а ревакцинирани се 3.129.

Согласно податоците од Министерството, 53 проценти од граѓаните над 40-годишна возраст се вакцинирани со две дози, а 33 отсто од граѓаните на возраст од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Следејќи ги искуствата на европските земји и САД, Министерството препорачува трета доза „Фајзер“ на сите граѓани, без разлика на возраста и дали се хронично болни. Комитетот за имунизација препорача трета доза не само за лица над 60 години и за здравствени работници, туку и за кои било други граѓани доколку се изложени на ризик од Ковид-19, поради тоа што имаат чести контакти на работа или приватно, без оглед на возраста и дали имаат или немаат хронични болести.

Податоците од Министерството покажуваат дека до 9 октомври трета доза примиле 782 граѓани.

Во земјата, заклучно со вчерашните податоци направени се вкупно 1.323.365 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.891, бројката на оздравени пациенти е 181.031, на починати е 6.831, а бројот на активни случаи изнесува 7.029.

Во моментов, најмногу активни случаи има во Скопје – 3495, Куманово е на второ место со 636, во Велес има 297, во Охрид 233, во Штип 232.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи