МВР: Активистот на Левица е повикан во полиција поради „омаловажување државен орган“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


МВР излезе со свое соопштение во врска со активистот на Левица од Прилеп кој е повикан во полиција поради ситуацијата во која вербално му се обрати на премиерот Зоран Заев на 11 Октомври на Могилата на непобедените.

Во Полициска станица – Прилеп денеска е повикан И.Ј. (32) од Прилеп, врз основа на член 13 од Законот за прекршоци против јавен ред и мир. Тој е повикан поради омаловажување државен орган, односно омаловажување или навредување службено лице на државен орган или друга институција која врши јавни овластувања во вршење на службата“, соопшти МВР.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи