Охридско Езеро осум сантиметри над дозволениот минимум

Facebook
Twitter
Email
Print


Нивоата на реките во земјава бележат извесно покачување, но повеќето се уште се под просекот за октомври.

Зголемувања над октомврискиот просек се измерени на Вардар кај Демир Капија, Треска кај Македонски Брод, Бабуна кај Богомила, Црна Река кај Новаци и Струмица кај Сушево.

Според денешните хидролошки мерења, Охридско Езеро е осум сантиметри над дозволениот минимум, а Преспанското шест сантиметри под апсолутниот минимум.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи