Еко-пријателска турнеја на „Колдплеј“, фановите ќе произведуваат струја додека скокаат или возат велосипед

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Следната турнеја на групата „Колдплеј“ ќе се напојува со електрична енергија самостојно.

Еден дел од струјата ќе ја произведуваат обожавателите додека скокаат, а други со велосипеди, кои ќе бидат поставени во близина на местото на одржување на концертот.

Пејачот Крис Мартин во првото интервју за Би -Би -Си изјави за плановите дека обожавателите ќе бидат на „кинетички подови“.

„Кога се движат, тие го напојуваат концертот“, рече тој.

„И ние имаме велосипеди што го прават истото“, рече Мартин за забавниот дописник на Би -Би -Си, Колин Патерсон.

Исто така, „Колдплеј“ планира да засади дрво за секој продаден билет. На последната светска турнеја за 2016/17 година 5,4 милиони луѓе присуствуваа на неговите концерти. Тоа беше една од најголемите турнеи на сите времиња, а групата заработи над половина милијарда долари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи