Какво време не очекува викендов?

Facebook
Twitter
Email
Print


Времето денеска ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од дожд, кои пообилни ќе бидат во југоисточните делови. Поради затоплување на висина, на планините на запад врнежите повторно ќе преминуваат во дожд, но ќе бидат со послаб интензитет. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 3 °C до 7 °C.

Од сабота ќе настапи стабилизација на времето со пораст на дневната температура. За време на викендот ќе биде пооблачно и ветровито, а од понеделник ќе има повеќе сончеви периоди.

УХМР со актуелно предупредување:

Денес ќе се задржи облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, пообилни во југоисточните делови (каде се очекува да наврнат дополнителни 20 л/м2 за 24 часа).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи