Маратонци ќе трчаат од Нова Градишка, Хрватска до Крушево во чест на Тоше


По повод 14 -годишнината од смртта на Тоше Проески, ултрамаратонците од МакедонијаТоше Анчев, Наум Капричевски, Никола Гелов, Фидан Арсовски и Александар Митревски, денес, четврток, 14 октомври, го започнаа од Нова Градишка 900 километри долгиот, традиционален маратон наречен „Спомен на Тоше Проески“ до македонскиот град Крушево, неговото последно почивалиште.

Нашата најголема поп-ѕвезда Тоше Проески го загуби својот живот во сообраќајната несреќа на 16 октомври 2007 година кај Нова Градишка, Хрватска.

Маратонците ќе трчаат преку Скопје и се очекува утре напладне да стигнат во Крушево, односно до местото Гумење каде што се наоѓа спомен-куќата на Тоше. Крушевчани ќе ги дочекаат ултрамаратонците со црвени рози.

На 16 октомври во Спомен-куќата на Тоше на Гумење ќе се одржи изложба, а таму веќе е поставена кутија за донации на посетителите. Акцијата ќе трае до 25 јануари, кога е и роденденот на прерано починатиот музичар кој имаше исклучителен глас -Тоше Проески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи