Хотелиерите во Охрид и Струга најавуваат поскапи цени за 20 %

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За околу 20 проценти ќе поскапат цените на хотелските и угостителските услуги следниот период информираат од ХОТАМ. Но не очекуваат дека поради тоа ќе се откажуваат резервации или дека ќе има намалување во бројот на хотелските гости. Сепак велат 2022-ра ќе биде година на преживување.

Во време на инфлација кога цените на сите продукти и во сите сфери неконтролирано растат, неизбежно и очекувано е тоа да се случи и во овој сектор, велат од Организација на работодавачи. Но со растот на цените на услугите ќе треба да растат и платите на вработените.

Туризмот веќе втора година е во криза поради пандемијата со коронавирусот, а летните сезони во туристичките центри во поголем процент се потпираа на ваучер системот на летување кој според хотелиерите во одредена мера досега се покажал како ефикасен.

Туристичките работници повторно очекуваат финансиска поддршка од државата за надминување на корона кризата и посочуваат дека за следната сезона се прават анализи како да направат баланс помеѓу можностите, прилагодување на цените на нашиот пазар и покривање на трошоците.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи