Би-Би-Си денеска одбележува 99 години од формирањето

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На денешен ден во 1922 година, беше основан Би-Би-Си – првиот јавен сервис во светот, британска корпорација за емитување на радио и ТВ. Корпорацијата беше основана од група водечки производители на безжични мрежи, вклучително и Гиљермо Маркони.

Програмата започнала во ноември истата година, а пет години подоцна, по кралското одобрување, го добила сегашното име British Broadcasting Corporation (Би-Би-Си).

Британската радиодифузна корпорација (Би -Би -Си) е национален радиодифузер на Обединетото Кралство. Со седиште во Радиодифузната куќа во Лондон, тој е најстариот национален радиодифузер во светот и најголемиот радиодифузер во светот по број на вработени, вработувајќи вкупно над 22.000 вработени, од кои околу 19.000 се во радиодифузија во јавниот сектор.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи