Запален олимпискиот оган за Игрите во Пекинг во 2022

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Олимпискиот пламен за Зимските олимписки игри во Пекинг, што ќе се одржат од 4 до 20 февруари 2022 година, денеска беше запален во античка Олимпија, од каде традиционално започнува патувањето до градот домаќин.

Пламените јазици беа запалени кратко по 12 часот по локално време, со сончевите зраци на урнатините на древниот храм на божицата Хера во Олимпија, лулка на Игрите.

Првиот факел го презеде шампионот во алпско скијање Јанис Андониу и му го предаде на олимпискиот шампион Ли Чиечун.

По завршувањето на манифестацијата, грчката претседателка Катерина Сакеларопулу рече дека „олимпискиот оган, започнувајќи го патување за Зимските олимписки игри во Пекинг, ја пренесува пораката за помирување на народите, мир и фер плеј“.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи