33 општини добија градоначалници во првиот круг, за две скопски општини вториот круг е неизвесен

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


По вчерашните локални избори 33 македонски општини добија градоначалник во првиот круг. Останува непознато дали ќе има втор круг во Ѓорче Петров и Аеродром.

ВМРО-ДПМНЕ доби 20 градоначалници во првиот круг во: Босилово, Бутел, Велес, Виница, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кавадарци, Карбинци, Кисела Вода, Могила, Неготино, Новаци, Петровец, Прилеп, Свети Николе, Сопиште и Штип.

СДСМ доби 9 градоначалници во: Берово, Богданци, Валандово, Делчево, Дојран, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево и Струмица.

ДУИ доби градоначалници во: Липково, Пласница и Сарај, а ДПТМ доби градоначалник во Центар Жупа.

Другите општини ќе имаат ново гласање со двајцата водечки кандидати. Вториот круг од изборите ќе се одржи на 31 октомври (недела).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи