Полна Месечина на 20 октомври, Месечината на жетвата и Месечината на ловецот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Октомвриската полна месечина вообичаено се нарекува Месечината на ловецот, поткрепувајќи се на европските и индијанските традиции, каде што ловците ја користат светлината на полната месечина за да го пронајдат својот плен и да складираат за зимата што доаѓа. Спротивно на популарното верување, Месечината на ловецот всушност не е поголема или посветла од вообичаеното. Едноставно, изгрева порано, наскоро по зајдисонце, што ќе им даде на ловците многу светла месечина за да ловат во раните вечери. Меѓутоа, за нео паганците, Месечината на ловецот е позната по многу поморбидно име – Крвава месечина.

Луѓето низ вековите отсекогаш сметале дека есенската полна месечина е морничава. Има причина зошто Англичаните во средниот век ја нарекоа октомвриската полна месечина Крвава Месечина, и тоа е истата причина зошто дури и сликите на Ноќта на вештерките денес честопати прикажуваат голема месечина со морничаво црвеникав сјај. Месечината на ловецот изгрева рано навечер, што значи дека најверојатно ќе ја видите во близина на хоризонтот. Кога ја набудувате месечината додека е во близина на хоризонтот, таа дава илузија дека е поголема, а всушност е со иста големина. Покрај тоа, набљудувањето на Месечината на хоризонтот прави да изгледа поцрвено. Ова е затоа што го гледате низ подебела атмосфера, која расфрла повеќе сина светлина и овозможува повеќе црвена светлина да помине за да стигне до вашите очи.

Покрај научните објаснувања, Месечината на ловецот или крвавата месечина поседува непобитна аура на мистика и моќ. Бидејќи октомвриската полна месечина се случува непосредно пред Самхајн, галскиот фестивал во средината на есента, кој денес еволуираше во Ноќта на вештерките, Новопаганите сметаат дека месецот на крвавата месечина е посебно време што означува промена на годишните времиња и одлична можност за контакт со мртвите сакани, со оглед на истенчувањето на превезот помеѓу физичкиот и духовниот свет. Скапоцените камења како аметистот се користат за да се отстрани злото, а светите цвеќиња како хризантема се користат при работа со духови, како на пример во ритуали за заедница со одамна починати предци.

Оваа полна Месечина ќе има најголемо влијание на кардиналните знаци (Овен, Рак, Вага и Јарец). За многумина носи силна енергија и можност да бидете храбри, но и да донесете важни одлуки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи