Нуркач пронашол меч стар 900 години за кој се смета дека му припаѓа на витез од Крстоносните војни


Израелски нуркач откри древен меч во близина на Средоземното крајбрежје на земјата, за кој експертите веруваат дека датира од времето на крстоносците. Се смета дека оружјето е старо околу 900 години.

Овој дел од брегот има многу природни заливи каде што, низ вековите, бродовите се засолнувале од бури, а понекогаш и оставале остатоци од археолошко богатство, вели Коби Шарвит, директор на морската археолошка единица на Израелската управа за антиквитети.

„Мечот, кој е сочуван во совршена состојба, е прекрасно и ретко откритие и очигледно му припаѓал на витез од крстоносците“, се вели во соопштението Нир Дистелфелд, инспектор на единицата за спречување грабежи на Израелската управа за антиквитети.

„Возбудливо е да се сретнеш со таков личен предмет, кој те носи 900 години наназад во друга ера, со витези, оклоп и мечеви“, додава Дистелфелд.

Крстоносните војни почнале во 1095 година и траеле со векови, а целта на европските христијани била да ја преземат контролата врз Ерусалим и други делови од Светата земја.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи