Годинава лепчињата за славата Петковден ќе се пеат исклучиво во црква

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Браќа и сестри во Христа, наши Прилепчани. Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, ве известуваме дека оваа година, ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКВА, како би се запазиле сите безбедносни мерки. За да се избегне било какво групирање, веднаш по доаѓањето во црква, ќе се прережува лепчето посветено на светецот на вашиот дом од страна на вашите парохиски (реонски) свештеници.

НА 26ТИ ЗАСЛОГ НА ПЕТКОВДЕН: СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА) ОД 07.30 ДО 17. 00 ЧАСОТ. СВЕТО ПРЕОБРАЖЕНИЕ (ГРЧКА ЦРКВА) ОД 07. 30 до 09.00 И ПОПЛАДНЕТО ОД 15.30 ДО 17.00 ЧАСОТ, А СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН (БОЛНИЦА) И СВЕТИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА (ТИПСКИ) ОД 10.30 ДО 12.30 ЧАСОТ.

Нека ни е за многу години и на помош, Преподобната Параскева ПЕТКА и да им биде постојана закрила на сите што ја имаат за домашна слава.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи