Филипче: Засега нема ученици позитивни на ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Од досегашниот скрининг на учениците во основните и во средните училишта за ковид-19, досега нема ниту еден позитивен случај. Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека, до крајов на неделава треба да се истестираат околу 500 ученици, според досегашната динамика на согласности од родители.

„Се тестираат деца во средни училишта во Скопје и во повеќе основни училишта во други градови. Досега нема стигнат позитивен тест на ниедно дете,  што е одличен знак. Но, да почекаме, сѐ се уште е рано. Ако некои родители не даваат согласност за тестирање, се оди на алтернатива на друго дете во класот. Засега нема отпор и не верувам дека ќе има“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи