Акција за пошумување во недела (31 октомври) во околината на манастирот Св. Димитрија во с. Селце

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Пошумувањето може да се искористи за да се отстранат ефектите на уништувањето на шумите или да се подобри квалитетот на човечкиот живот со впивање на загадувањето и прашината од воздухот, обнова на природните живеалишта и екосистемите, ублажување на глобалното затоплување.

Во почетокот на 21-от век се посветува поголемо внимание на можноста дека пошумувањето може да ги ублажи климатските промени и дека можеби е еден од најдобрите методи за да се направи тоа.

На ден 31.10.2021год. (Недела) со почеток од 10:00ч ќе се одржи пошумување во околината на манастирот св.Димитрија во с.Селце.

„Придружете се кон глобалната акција за пошумување и борба против климатските промени – Оставете „зелена трага“ во природата!

Ве повикуваме да се приклучите кон оваа акција за пошумување.

Сите заинтересирани со себе треба да понесат личен алат, и да се пријават.

После пошумувањето следува топло гравче во манастирот.

Лице за контакт:

Диме Велески 070 564 425
Дарко Неданоски 078 520 792“, стои во соопштението од организаторите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи