Во август 88.7 отсто од потрошената струја била од домашно производство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Македонија во август годинава вкупно потрошила 586.691 мегават часови електрична енергија, 36,924 милиони нормални кубни метри природен гас, 413.040 тони јаглен и 112.231 тон нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 88,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 97,12 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи