Momata Rock Trails 2021 – трчање и дружба на падините на Селечка

Викендов во Прилеп се одржа Momata Rock Trails, спортски настан од натпреварувачко-рекреативен карактер кој се одржува на падините на планина Селечка.

Настанот е во организација на ЗАПС „Единак“, кои поведени од личниот ентузијазам и сопственото убедување дека во Република Македонија постојат одлични, а речиси неискористени услови за практикување на спортови кои ја промовираат заштитата на животната средина, ја анимираат локалната заедница и привлекуваат гости од целата земја и пошироко.

Се организираа две трки, од кои една на 10 километри и една на 20 километри. Toptash Trail 10km е со средно тежок технички профил на патеката која се движи по ниските делови од Селечка Планина, во пределот над манастирот Свети Димитрија, с. Селце, во близина на Прилеп, ридот Топташ, како и низ потесната област околу познатата карпа Момата. Momata Rock Trail 20 е планинска трка со динамичен интензитет, пред сè поради својата должина од 20 километри, и релативно предизвикувачки висински профил со вкупна позитивна надморска висина од 1.100 метри.

На двете трки учествуваа над 150 натпреварувачи, а се постиганаа следниве резултати.

20km/1100d+ Momata Rock Trail

Машка конкуренција

1. Дејан Ангелоски 01:47

2. Миахел Ван Баелен 01:48

3. Марко Ѓуричиќ 01:57

Женска конкуренција

1. Елена Ртоска 02:24

2. Мери Чкрипеска 02:25

3. Магдалена Висоцка02:29

Toptash Trail 10km/600d+

Mашка кункуренција

1. Златко Карчески 50:20

2. Златко Николов 50:40

3. Виктор Вељаноски 54:00

Женска конкуренција

1. Анастасија Ристова 01:04

2. Марија Пеликон 01:05

3. Милена Чкрипеска 01:08

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи