За една недела 36 лица по вторпат се заразиле со ковид-19

Facebook
Twitter
Email
Print


Бројот на реинфицирани во Македонија во периодот од 18 до 24 октомври изнесува 36 пациенти, што е зголемување од 5,9% во однос на претходната недела.

Според извештајот на Институтот за јавно здрвје пријавени се 79 смртни случаи во 19 градови, најголем дел од нив се од Скопје (29).

Најголем број 88,6% од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години. Регистрирани се четворица починати лица и кај возрасната група од 40-49 години.

Во текот на мината недела регистрирани сe 2.704 нови позитивни случаи од 33 градови во државата, што е зголемување од 22,6% во однос на минатата недела.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (n=723, 26,7%). Најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 (n=114; 4,2%). Се забележува зголемување на бројот на заболени кај сите возрасни групи, со најзабележително зголемување кај возрасната група од 0-9 години 72,7% повеќе во однос на претходната недела.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи