Како е искористен младинскиот додаток според големината на работодавачот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Според состојбата на 13.08.2021 година испоред големината на работодавачот, искористеноста на младинскиот додаток е следна:

  • 487 корисници на младински додаток се кај мали работодавачи;
  • 524 корисници на младински додаток се кај средни работодавачи;
  • 1844 корисници на младински додаток се кај големи работодавачи.

Линк до Националната класификација на дејностите – НКД Рев.2 – претежно производствена дејност: https://www.stat.gov.mk/KlasifikaciiNomenklaturi.aspx?id=2

Коалиција на младински организации СЕГА ја спроведува Националната кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ во периодот од 12 август –  31 декември 2021 година.

Кампањата има за цел информирање на младите и работодавците за корисноста и придобивките од законот за младински додаток и да придонесе кон негова подобра примена.

#coalitionsega #законзамладинскидодаток #правонамладинскидодаток #Youth #Млади #bkm #KCC #infokompas #msp #bintern #necinmk #ozo #lagagrolider #vcs

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи