Борисов: Бугарското малцинство мора да биде впишано во Уставот на Македонија за да дадеме поддршка за ЕУ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За да има наша поддршка за Македонија, бугарското малцинство мора да биде внесено во Уставот на Македонија, рече поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, на средба со претставници на бугарските организации во Македонија.

„Македонија нема поблизок пријател од Бугарија. Треба да најдеме начин да ги поправиме нашите односи“, додаде тој.

Претставниците на бугарските организации побараа од Борисов да се решат прашањата за човековите права и велат дека имаат право да бидат бугарофили, но нагласуваат дека во Македонија се третирани како да не постојат.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи