ВИДЕО – Ова се годинешните добитници на наградата „3 Ноември“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Комисијата за одбележување значајни настани, личности и празници при Советот на општина Прилеп денеска на прес конференција ги соопшти имињата на добитниците на наградите „3 Ноември“, кои Општина Прилеп ги доделува по повод Денот на ослободувањето на градот.

Наградата за животно дело-Златна плакета, по повод „3-ти Ноември” – Денот на ослободувањето на Прилеп, се доделува на:

 • Драган Попоски-Дада (постхумно), доајен на македонската современа скулптура
 • Тачко Локвенец (постхумно), како новинар, писател и публицист
 • Илија Адамоски, истакнат општествен работник

 

Награди – плакети по повод „3-ти Ноември” – Денот на ослободувањето на Прилеп  се доделуваат на:

 • Младост 96, за достигнувања во областа на спортот;
 • Локална Акциона Група АГРО ЛИДЕР, за постигнати значајни резултати и достигнувања за подобар живот во локалната заедница
 • Здружение за правна едуација и транспарентност – СТАНИЦА П.Е.Т Прилеп, за придонес во едукацијата и асистенцијата на граѓаните во насока на остварување на нивните права;
 • Фирма МИНАС Прилеп, за негување на занаетчиството

 

Награди – дипломипо повод „3-ти Ноември” – Денот на ослободувањето на Прилеп, им се доделуваат на:

 • Георги Стале Поповски, за достигнувања во областа на книжевноста и преведувачката дејност;
 • Блага Тутеска, за достигнувања во областа на образованието и литературата
 • Круме Пирганоски, за достигнувања во областа на образованието и информатичката технологија;
 • Божана Тренческа, за достигнувања во областа на литературата;
 • Димче Велкоски, за достигнувања во областа на воздухопловното, спортско и ракетно модуларство;
 • Пулексенија Јованоска, за особен придонес во промоцијата на карате спортот во светски рамки;
 • Јовица Нешкоски-Фризерот (постхумно), за негување на фризерскиот занает;

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи