Од 1 јануари сите спортски канали што се реемитуваат мора да бидат на македонски и албански

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На денешната Владина седница, врз основа на Извештајот на Работната група за изнаоѓање начин за регулирање на јазично покривање на македонски и албански јазик на спортските канали кои се реемитуваат на територијата на Република Македонија, Владата им препорача на сите радиодифузери што реемитуваат спортски содржини на територијата на Република Македонија, најдоцна до 31 декември да започнат да ги имплементираат одредбите од Конвенцијата на ЕУ за прекугранична телевизија и да ги емитуваат спортските медиумски сервиси на македонски и на албански јазик.

Досега ниту една наша Влада не се одважи да го реши овој национален проблем, Македонија беше последна земја во Европа која ги немаше локализирано спортските канали.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи