Известување за Задушница од црква Свето Благовештение, Параклис и Св. Петка

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Известување за претстојната Задушница:

СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА)

Вo ПЕТОК И САБОТА на 5ти и 6ти, во црквата ќе се пејат блудци од 7.30 до 10.00 часот и од 15.00 до 17.00 часот, двата дена. На НОВИТЕ ГРОБИШТА во 12.00 часот, а на СТАРИТЕ ГРОБИШТА во 13.00 часот, двата дена. Во Свето Преображение (Грчка) за време на Богослужбите.

Бог да ги прости и да им дарува Царство Небесно.

СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ (ПАРАКЛИС) И СВЕТА ПЕТКА ТОЧИЛА

ПЕТОК 05.11.2021 И САБОТА 06.11.2021 ГОДИНА ОД 07 ДО 10 ЧАСОТ СПЕВАЊЕ ВО ХРАМОВИТЕ ОД 12-13 ЧАСОТ НА НОВИ ГРОБИШТА 13-14 НА СТАРИ ГРОБИШТА И ОД 15-17 ЧАСОТ ПОВТОРНО ВО СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ (ПАРАКЛИС) И СВЕТА ПЕТКА ТОЧИЛА.

ДА СЕ МОЛИМЕ ЗА ДУШИТЕ НА НАШИТЕ ПОЧИНАТИ, ЗАТОА ШТО САМО МОЛИТВАТА МОЖЕ ДА ИМ БИДЕ ОД ПОЛЗА.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи