Продажбата на цигари зголемена за време на пандемијата бидејќи помалку пушачи побарале помош да се откажат од пушењето

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Продажбата на цигари на светско ниво, драстично се зголемила првпат по две десетлетија. Ова го покажуваат податоците на Федералната трговска комисија во САД кои бележат зголемување на употребата на тутунски производи. Ова зголемување се забележува од почетокот на корона пандемијата.

Производителите на цигари лани продале 203,7 милијарди цигари, а 202,9 милијарди во 2019 година, што е зголемување од околу 0,4 %.

Бројот на луѓе кои побарале помош да се откажат од пушењето е намален за 27% минатата година, бидејќи јавноста се бореше со стрес за време на пандемијата -19, се вели во нов извештај.

Околу 190.000 помалку Американци минатата година се јавиле на телефонски линии за помош за откажување од пушење во споредба со претходната година, а продажбата на цигари се зголемила по години на опаѓање, според извештајот на северноамериканскиот конзорциум Quitline.

Официјалните лица го припишуваат падот на повиците – најмал број од 2007 година – на стрес, анксиозност, депресија и изолација за време на пандемијата.

Најостриот пад од 39% дојде од април до јуни, бидејќи државите донесоа широко распространети исклучувања за да го спречат ширењето на СОВИД-19. Линијата 1-800-QUIT-NOW е национален портал кој ги упатува повикувачите на државните линии за помош за откажување од пушење.

„Откажувањето од цигари не е лесна работа“, рече Линда Бејли, претседател и извршен директор на северноамериканскиот конзорциум Quitline. „Минатата година едноставно не беше време кога луѓето мислеа дека имаат емоционална сила навистина да се борат против желбата за пушење цигари“, додава таа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи