Концерт на класична гитара со Чакароски во петок во Цепенков

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На 5 ноември 2021, петок од 19 ч. во фоајето од ЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи концерт на класична гитара на кој ќе настапи Илија Чакароски, кој ќе изведи дела од Бах, Сор, Џулијани, Тарега…

Податоци за Илија Чакароски

Илија Чакароски е академски образован гитарист, еден од најактивните музичари на сцената во Прилеп и во другите градови низ земјата. Почнал со музичко образование во ОМУ „Ордан Михајлоски – Оцка” во Прилеп по предметот пијано каде и го завршил 6 годишното школување. За време на школувањето учествувал на повеќе државни натпревари и освоил повеќе надради. Завршил музичка академија во Софија – Република Бугарија на Националната музичка академија „Панчо Владигеров”- отсек гитара, во класата на професор Цветан Недјалков – еден од најпознатите гитаристи во Бугарија и пошироко на Балканот. Моментално работи како професор по гитара во основно музичко училиште „Ордан Михајлоски-Оцка“ Прилеп.

Поседува долгогодишно педагошко работно искуство, учествувал на многу семинари, работилници, како и селекција и утврдување на програми за реализација на школувањето по предметот гитара. За неговата класа по гитара има преголем интерес и таа низ годините се истакнува како најбројна во музичкото училиште, а неговите ученици бележат многу бројни награди на државно ниво и имаат освоено повеќе први места. Членува во неколку бендови :Vinyl Bandits, Hypnotic Wave и др. каде се јавува и како композитор на своја авторска музика (Сенка – Vinyl Bandits и неиздадени инструментални дела од Hypnotic) Соработува со музичари од различни жанрови, еден од нив е вокалот Добрила Грашеска од Чалгија Саунд Систем, со која настапува на манифестацијата Јавен Простор Прилеп, со програма на македонски евергрини. Класичната акустична гитара е еден од жанровите кон кои се насочува и со голем перфекционизам се труди да ја долови убавината на класичната литература напишана за овој инструмент. Изведува дела од повеке периоди: Ренесансата, Барокот, Класицизмот и Романтизмот. Одржал целовечерен концерт на класична музика во Амфитеатарот во Струмица заедно со Ана Митоска – сопран во 2020 година, како и во Прилеп во голема сала на Центар за култура во ноември 2020 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи