Шестмина нови пратеници влегуваат во Собранието

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Мандатите на новите пратеници кои доаѓаат на местото на народните избраници што станаа градоначалници на локалните избори, треба да бидат верификувани на денешната пленарна собраниска седница.

На местото на новиот градоначалник на Струмица Костадин Костадинов од СДСМ треба да дојде Љубица Спасова, а Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ, кој победи во скопската општина Аеродром, треба да биде заменет од Тони Јаревски.

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој стана градоначалник на Општина Бутел, ќе биде наследен од Зоран Коцевски, а новиот градоначалник на Штип, Иван Јорданов од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде заменет од Драган Ковачки.

Градоначалници станаа и Кирил Пецаков од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид и Биљал Касами од БЕСА во Тетово.

На дневниот ред на 51-та седница има вкупно 14 точки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи